Cover image for Register of the Appointment, Transfer, Registration and Dismissal of Members of the Police Establishment.
Series:
Register of the Appointment, Transfer, Registration and Dismissal of Members of the Police Establishment.
Series Number:
Access:
Open
Start Date:
01 Jan 1832
End Date:
31 Dec 1955
Source:
Tasmanian Archives
Creating Agency:
01 Jan 182031 Dec 1989
Related Series:
AF445 Dossiers - Police Commissioner & Commander Ranks02 Feb 192102 Jan 1991
How to Use:
Digital images of items 1 and 2 of this record series are available to view online by clicking on the item links below to get to the Item Details pages. Copies may be made for private research/study but any other use requires permission from the Tasmanian Archive and Heritage Office
Series notes:
A register of the appointment, transfer, resignation and dismissal of members of the Police establishment exists for the years 1832 - 1844 and 1855 - 1955. However between 1858 and 1865 there was a de-centralisation of the Police Force as the various Municipalities assumed responsibility for appointing and maintaining the force in their area. The register does not include policeman employed by the Municipalities. This de-centralised system existed until 1898.

These records are part of the holdings of the Tasmanian Archives
Items:


Register - index at beginning but does not fully index names; it primarily indexes districts and names of officers can be viewed within these district lists
Register - organised by district
Register - alphabetical by surname